شیمی

مشخصهای فاز پارس جنوبی
نویسنده : ابوالفضل اصغری - ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ دی ،۱۳۸٧

 

فاز 1

بمنظور استحصال روزانه 1000 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی و میعانات همراه آن برنامه ریزی شده است. علاوه بر 25 میلیون متر مکعب در روز گاز تصفیه شده ، تولید روزانه 40 هزار بشکه میعانات گازی و 200 تن گوگرد جامد جهت صادرات در نظر گرفته شده است. اجرای این فاز به عهده شرکت پتروپارس می باشد.

 

فاز 2و3

اجرای مراحل دوم و سوم توسعه این میدان برای استحصال 2 هزار میلیون فوت مکعب گاز و 80 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد در روز به صورت بیع متقابل در 25 مهرماه 1377 به کنسرسیوم توتال، گازپروم و پتروناس واگذار شد . بهره برداری از اولین واحد این طرح در شش ماهه اول سال 1381 برنامه ریزی شده است.

 

فاز 4 و 5

این طرح بمنظور تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز طبیعی جهت مصارف داخلی و صادرات، همچنین تولید سالانه حدود 05/1 میلیون تن گاز مایع (LPG) و تولید روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد جهت صادرات و تولید سالانه یک میلیون تن اتان به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی طراحی گردیده است. عملیات اجرایی این دو فاز توسط مشارکت ENI ایتالیا و پتروپارس در سال 80 آغاز شده است و اولین مرحله بهره برداری آن در شهریور 1383 شروع شده است. گاز تصفیه شده تولیدی فازهای 4 و 5 با استفاده از خطوط لوله 56 اینچ به خط لوله سراسری سوم انتقال گاز ارسال میگردد.

 


comment نظرات ()
 

javascriptsgoogle
بزرگترین سایت جاوا اسکریپت ایران
Clock And Date